Fatime Aydın - DoktorTakvimi.com
17 Oca 2018

Yazar: Fatime Aydın

Psikoterapi

Yorumlar: Yorum yapılmamış

Psikoterapi, duygusal sorunları ve zihinsel sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanılan bir terapi türüdür.

Eğitimli bir terapistle ya bire bir olarak, bir grupla ya da karınız, kocanız veya eşinizle konuşmayı içerir. Sorunlarınıza ve endişelerinize derinlemesine bakmanıza ve zahmetli alışkanlıklara ve depresyon ve şizofren gibi zihinsel bozuklukların geniş bir yelpazesine değinmenizi sağlar.

Psikoterapi genellikle konuşmayı üzerinedir, ancak bazen de sanat, müzik, tiyatro ve hareket gibi diğer yöntemler de kullanılabilir.

Psikoterapi, kendiniz ve diğer insanlar hakkında, özellikle de aile ve yakınlarınızla ilgili duygularınızı tartışmanıza yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, çiftlere veya ailelere birlikte ortak terapi seansları verilir. Terapistiniz ile genellikle haftada bir, birkaç ay ya da yıllarca sürecek bir buluşabilirsiniz.

Psikoterapistler kimlerdir?

Psikoterapistler, bir kişinin sorunlarını dinlemeye ve onlara neyin sebep olduğunu bulmaya ve çözüm bulmalarına yardımcı olmak için eğitilmiş akıl sağlığı uzmanlarıdır.

Psikoterapist, sizinle ilgili önemli konuları dinleyip tartışmanın yanı sıra, sorunları çözmek için stratejiler önerebilir ve gerekirse tutum ve davranışlarınızı değiştirmenize yardımcı olabilir.

Bazı terapistler, acı veren duyguları tolere etmenize, ilişkileri daha etkin bir şekilde yönetmenize veya davranışınızı geliştirmenize yardımcı olacak belirli becerileri öğretir. Kendi çözümlerinizi geliştirmeniz de teşvik edilebilir. Grup terapisinde üyeler, tavsiye ve teşvik ile birbirlerini destekliyorlar.

Bir terapist oturumları gizli olarak değerlendirir. Bu, kişisel veya utanç verici bilgilerle onlara güvenebileceğiniz anlamına gelir.

Psikoterapist neleri tedavi eder?

Psikoterapi aşağıdakileri içeren çok çeşitli zihinsel sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanılabilir:

 • – Depresyon
 • – Anksiyete bozuklukları
 • – Kişilik bozukluğu (BPB)
 • – Obsesif kompulsif bozukluk (OKB)
 • – Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)
 • – Uzun vadeli hastalıklar
 • – Anoreksiya nervoza, bulimia ve aşırı yemek yeme bozuklukları
 • – Uyuşturucu suistimali

Önemli duygusal sorunları olan insanlar, stresle, yas kaybıyla, boşanma, fazlalık veya ilişki sorunları ile uğraşanlar da dahil olmak üzere psikoterapiden yararlanabilir.

Psikoterapi Türleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç farklı psikoterapi türü vardır:

 1. Psikodinamik (psikoanalitik) psikoterapi:Bir psikoanalitik terapist sizi aklından geçenleri söylemeye teşvik edecektir. Bu, yaptığınız ya da söylediklerinizdeki, sorunlarınıza katkıda bulunabilecek gizli anlamların veya kalıpların farkına varmanıza yardımcı olacaktır.

 2. Bilişsel davranışçı terapi (CBT):İnanç ve düşüncelerin davranış ve duygularla nasıl bağlantılı olduğunu inceleyen psikoterapi biçimi. Stresli durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olmak için davranışınızı ve düşünce tarzınızı yeniden eğiten beceriler öğretir.

 3. Bilişsel Analitik terapi (CAT):Davranışınızın sorunlara nasıl yol açtığını ve kendi kendine yardım ve deney yoluyla nasıl geliştirileceğini öğrenmek için hem psikodinamik psikoterapi hem de TCT yöntemlerini kullanır.

 4. Kişiler arası psikoterapi (IPT):Hastalıkların başkalarıyla olan ilişkilerle (örneğin, yaslar, anlaşmazlıklar veya tehcir) tetiklenebileceğine bakar. Karşılaştığınız duygularla baş etmenizin yanı sıra başa çıkma stratejileri geliştirmenize de yardımcı olur.

 5. Hümanistik terapiler:Kendinizi daha olumlu düşünmenizi ve benlik bilinci artırmayı hedeflemenizi öneririz.

 6. Aile ve çift (sistemik) terapi:Ailenizin diğer üyeleriyle birlikte tedavi olmanızı amaçlayan terapi.

Side bar