Fatime Aydın - DoktorTakvimi.com
29 Eyl 2018

Yazar: yonetici

Psikoterapi

Yorumlar: Yorum yapılmamış

Psikoterapide gerçek emel hafifletmek, coşturmak, hak vermek değildir. Birliktece üzülmek ya da bireyin üretemediği çözümü doğrudan bulup empoze etmek değildir. Psikoterapi civarı, bireyin kendini tanıması ve çözümlerine erişebilmede zorunlu psikolojik tabanın oluşturulmaya çalışıldığı bir ortaklıktır.

Psikoterapi sualin kalitesine göre fertsel, çift/konutluluk terapisi, aile terapisi, ya da grup terapisi biçiminde uygulanabilir. Çoğu psikoterapi teknikleri usul olarak “karşılıklı konuşarak” bağlantıyı kullanır. Bazı psikoterapi cinslerinde de Bağlantıda vasıta olarak yazmak, çizim, sanat terapisi, drama rol yaparak, kurgulanan muhakkak bireyi/nesneyi canlandırma yada müzik kullanılabilir.

Çocuk psikiyatrisi alanında misalin; reyin terapisi, çizim, drama sıklıkla kullanılan tekniklerdir, Tüm psikoterapi tekniklerinin ortak güzergahı; bir kurama dayalı ve emele müteveccih olarak yapılandırılmış olmalarıdır. Ve hepsinde emel; ferdin kendini gözlemleme kapasitesini ve kendine ait farkındalığını artırmak, meselelerinin kaynağında ya da devamında kendi rolünü görmesini ve çözüm için lüzumlu akılsal ve tavır farklılıklarını gerçekleştirebi

Side bar